Polecane obiekty

Królowa Karkonoszy Ośrodek Halny

Atrakcje w Szklarskiej Porębie:

Wyciągi narciarskie w Szklarskiej Porębie i okolicy - tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego i snowboardu można podzielić na dwa regiony: miasto (w tym 2 wyciągi przy szosie do Jakuszyc) i Szrenica.

Karkonosze - pasmo górskie o długości ok. 70km i szerokości 8-20km, rozciągające się w zachodniej części Sudetów.

Szrenica – szczyt o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa kolej linowa. Na wierzchołku znajduje się schronisko górskie „Szrenica” i obserwatorium klimatologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego.

Inne atrakcje w Szklarskiej Porębie i okolicy - TUTAJ

 

Szrenica

Szrenica – szczyt o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa kolej linowa. Na wierzchołku znajduje się schronisko górskie „Szrenica” i obserwatorium klimatologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego. Pod szczytem górna stacja wyciągu krzesełkowego w Szklarskiej Porębie i początek nartostrad: czarnej Fis-owskiej tzw. "Ściany", Lollobrygidy 4400m, stoku slalomowego Hali Szrenickiej i Łabskiego Szczytu, Śnieżynki, Puchatka oraz Bystrej. W sumie ponad 20 km nartostrad obsługiwanych przez ośrodek narciarski SKI ARENA SZRENICA.

Schronisko na Szrenicy pochodzi z lat 20-ty XX wieku a wybudowano je ze składek społecznych. Po II wojnie światowej funkcjonowało jako Schronisko PTTK aż do 1968, kiedy to zniszczył je pożar. Ponownie otwarto je dopiero w 1992 roku, już jako schronisko prywatne. Obecnie schronisko czynne jest przez cały rok i oferuje 90 miejsc noclegowych. Przyjmuje turystów indywidualnych jak i grupy zorganizowane.  Na miejscu funkcjonuje kuchnia ze smacznym, całodziennym wyżywieniem. Danie firmowe to naleśniki z serem, jagodami i śmietaną.

Na stoku Szrenicy warto obejrzeć oryginalne grupy skalne: Trzy Świnki, Twarożnik oraz Końskie Łby

W pobliżu znajdują się schroniska: Vosecka Buda (15'),  Hala Szrenicka (10'), Schronisko Pod Łabskim Szczytem (40').
Wycieczka piesza do Szklarskiej Poręby 1.5 godz.
Wycieczka piesza do Wodospadu Kamieńczyka 1 godz, na Śnieżkę 6 godz.

Jak dojść na Szrenicę?

Na Szrenicą prowadzi szlak czerwony (szczytami, od strony Hali Szrenickiej lub Łabskiego Szczytu) oraz zielony (od schroniska pod Łabskim Szczytem lub Hali Szrenickiej).

Ciekawą, choć nieco trudną (częściowo dość stromy szlak) propozycją wędrówki na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby jest szlak czerwony, prowadzący ze Szklarskiej Poręby wpierw Drogą Czeską (będącą przedłużeniem ul. Jedności Narodowej), a następnie w górę koło Wodospadu Kamieńczyk na Halę Szrenicką, a potem na Szrenicę.

Turystom, którzy cenią sobie łagodniejsze nachylenie trasy proponujemy trasę z Jakuszyc (można podjechać koleją izerską, jadącą ze Szklarskiej do Harrachowa) szlakiem zielonym aż do Hali Szrenickiej, a potem kawałek bardzieje stromym szlakiem czerwonym na Szrenicę. Uwaga - szlak jest wygodny, ale tylko w okresie suchym, bezdeszczowym - po opadach lub roztopach staje się bardzo grząski.

Ostatnia aktualizacja - lipiec 2017r.

Za zmiany w powyższych danych redakcja www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada.

Mapa

Oblicz dojazd:

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 976 651, Dziś: 340, Osób online: 11

Kontakt i reklama

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem