Harrachov - dlaczego warto tu przyjechać, ciekawe miejsca, atrakcje?

  • location_on Harrachov, ul. undefined

Harrachov

Harrachov to znana miejscowość turystyczna położona u podnóża Čertovej Hory w Karkonoszach, jedynie 4 km od przejścia granicznego w Szklarskiej Porębie Jakuszycach. Harrachov słynie z kompleks skoczni narciarskich (skocznia mamucia K-185) na zboczu Čertovej Hory, na którym rozgrywane są międzynarodowe zawody. Amatorzy nart nierzadko decydują się na Ośrodek Narciarski Harrachov. Zachęcają ich pierwszorzędnie przygotowane trasy biegowe (wokół miasteczka utrzymywana jest magistrala narciarska o długości około 30 km) i nartostrady, które gdy nie ma śniegu są sztucznie naśnieżane. Całościową opiekę gwarantują serwisy nart, wypożyczalnie nart i szkoły narciarskie. Latem szlaki rowerowe i piesze szlaki turystyczne dają szerokie możliwości uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku.

Atrakcje turystyczne

Warto również wspomnieć o pozostałych atrakcjach. Karkonosze to tradycyjny region szklarski. W Harrachowie po dziś dzień funkcjonuje Huta Novosad&Syn - to prywatna, druga biorąc pod uwagę wiek huta szkła w Czechach (założona na początku XVIII wieku). Do dziś wytwarza się tu przedmioty w tradycyjny sposób. Huta udostępniana jest zwiedzającym. Czesi znani są z produkcji piwa - i w Harrachowie możemy napić się lokalnego piwa. Z Hutą Novosad & Syn połączona jest gustowna restauracja z małym browarem. Piwo warzone jest bezpośrednio na oczach odwiedzających. Restauracja oferuje tradycyjną kuchnię czeską, oraz międzynarodową z obfitym zestawem dań przygotowywanych na piwie, przykładowo: tradycyjna golonka, kiełbaski opiekane na czarnym piwie, domowy ser piwny czy marynowane żeberka. Harrachowskie piwo drożdżowe znane jest ze swojego wyjątkowego smaku i wysokiej jakości. Przy browarze działa również piwne Spa - do piwnej kąpieli używa się niepasteryzowanego tutejszego piwa drożdżowego. Kąpiel w piwie odmładza i regeneruje skórę.

Będąc w Harrachowie warto również odwiedzić Muzeum Górnictwa oraz sztolnię. Muzeum położone jest u podnóża szczytu Ptačinec. Zobaczymy w tym miejscu minerały, narzędzia, wyposażenie wykorzystywane przez górników oraz mapy, fotografie przedstawiające pracę górników. Sztolnia o długości około 1000 m i można tutaj zobaczyć jak wyglądały tutejsze kopalnie, kompletną maszynę wyciągową, wózki kopalniane, lokomotywę akumulatorową, ładowarkę. Trasa wycieczkowa jest oświetlona i wysypana żwirem, średnioroczna temperatura wynosi tu 7°C (lepiej więc wziąć cieplejsze ubrania). Zwiedzanie (z przewodnikiem) trwa mniej więcej godzinę. W niewielkiej odległości od muzeum biegnie szlak do przyrodniczej perełki Harrachova - wodospadu Mumlavy (ciekawy opis wycieczki do wodospadu: www.karkonosze.pl/wodospad-mumlawy-pl/wycieczki).

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0