Jagniątków - Gdzie w góry? Co robić? Co zwiedzać? Baza wypadowa.

  • location_on Jagniątków

Jagniątków

Jagniątków dziś jest jedną z dzielnic miasta Jelenia Góra (od 1998 r.). Dzięki temu do Jagniątkowa można dojechać jeleniogórską komunikacją miejską w cenie biletu miejskiego - linie 9 oraz 15. To zarazem najwyżej (450 – 620 metrów n.p.m.) i najbliżej Karkonoszy położona dzielnica Jeleniej Góry.

Historia Jagniątkowa sięga połowy XVII-tego wieku. Po wojnie 30-letniej w Czechach zwiększyły się szykanowania ewangelików i wielu z nich uciekło na drugą stronę Karkonoszy w poszukiwaniu lepszego życia. W podobny sposób powstał również Jagniątków - jako wieś uchodźców. Wioskę nazwano Agnetendorf, (w 1945 roku Agnieszkowem – w 1946 zmieniono na Jagniątków) – od imienia żony panującego w tym regionie Krzysztofa Schaffgotscha, która pomagała uciekinierom.

Malownicze położenie Jagniątkowa oraz bliskość Karkonoszy przyczyniło się do rozkwitu ruchu turystycznego. Turystyka zwiększyła się, kiedy pobudowano linię kolejową Jelenia Góra - Piechowice (1891 rok) i dalej do Szklarskiej Poręby (1902 r.). Wraz z postępem motoryzacji budowano również utwardzone drogi kołowe, w tym także do podgórskich miejscowości. W latach XXX-tych XX-tego wieku powstała droga łącząca Jagniątków, Sobieszów i Piechowice. Wówczas do Jagniątkowa zaczęli licznie przybywać turyści.

Jagniątków to dobra lokalizacja do wycieczek w Karkonosze. Z miejscowości biegnie sporo szlaków turystycznych na przykład na sąsiedni Zamek Chojnik, do Czarnego Kotła Jagniątkowskiego a także na Śnieżne Kotły – skąd można kontynuować wycieczkę szczytami Karkonoszy w stronę Karpacza czy Szklarskiej Poręby. Z Jagniątkowa prowadzą także szlaki turystyczne do sąsiednich podgórskich miejscowości: Zachełmia, Przesieki lub Podgórzyna. W centrum miejscowości, stoi zbudowany w 1985 r. kamienno - drewniany kościół Bożego Miłosierdzia - stylem nawiązuje do budownictwa podhalańskiego. W Jagniątkowie żył i tworzył (do 1946 roku) pisarz, niemiecki noblista – Gerhart Hauptmann. Do dzisiaj stoi tutaj jego dom, w którym aktualnie funkcjonuje muzeum.

Informacje na podstawie strony: http://www.jagniatkow.com.pl
Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0