Śnieżne Kotły- którym szlakiem iść, jak dotrzeć, jak dojadę, jaki czas podróży, ile trwa podróż, galeria zdjęć

Śnieżne Kotły stanowią rezerwat ścisłym Karkonoskiego Parku Narodowego. Śnieżne Kotły to dwa kotły polodowcowe, położone pomiędzy Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem. Górna krawędź Śnieżnych Kotłów leży na wysokości 1490 metrów n.p.m., a dno na wysokości mniej więcej 1200 m n.p.m. - od północnej strony kotły zamknięte są wałem morenowym. Mały Kocioł Śnieżny położony jest po zachodniej stronie i jest głębszy, Wielki Kocioł natomiast położony na wschodzie ma wyższe, bardziej strome zbocza (do 120 metrów). Na dnie Wielkiego Kotła są dodatkowo Śnieżne Stawki - 2 płytkie oraz niewielkie zbiorniki o krystalicznie czystej wodzie. Na Śnieżne Kotły można dojść np ze Szrenicy - ciekawy opis takiej wycieczki na www.karkonosze.pl

Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach - śnieg na dnie kotłów potrafi zalegać do połowy lata. Niezwykle ciekawa jest też miejscowa roślinność. W Śnieżnych Kotłach występuje skalnica śnieżna - gatunek endemiczny - jedyne miejsce w Europie Środkowej. Kolejny gatunek, który, w naszym kraju występuje jedynie tu i w Tatrach, to rozrzutka alpejska - rodzaj paproci, a jedyne na świecie stanowisko podgatunku tzw. bazaltowej skalnicy darniowej występuje tylko w Śnieżnych Kotłach. Poza tymi wyjątkowo rzadkimi gatunkami rosną tu gatunki flory alpejskiej oraz arktycznej, np: sasanka alpejska, wawrzynek wilczełyko, pierwiosnka maleńka, tojad mocny, modrzyk górski, róża alpejska, zimoziół północny (relikt epoki lodowcowej).

Punkt widokowy

Ponad Śnieżnymi Kotłami góruje telewizyjna stacja przekaźnikowa, widoczna z daleka, stanowiąca doskonały punkt orientacyjny. Na krawędzi Wielkiego Kotła znajduje się wiele punktów widokowych, z jakich można podziwiać wyjątkowe panoramy. Tuż obok znajdują się skałki Czarcia Ambona oraz Wielki Szyszak - drugi pod względem wysokości szczyt w polskiej części Sudetów.

Jak dotrzeć na sam szczyt?

Tą podróż najlepiej rozpocząć w Szklarskiej Porębie.  Na szczyt doprowadzić może żółty szlak, którego pokonanie zajmuję około 3, 25 h - 8,4 km. Wspinaczka na tę górę jest stromy i męczący, ale wysiłek jest warty, ponieważ nagrodą są przepiękne widoki.

Komfortowe noclegi w pobliżu Śnieżnych Kotłów

Podróż krok po kroku:

  • Szlak wytyczony jest leśną drogą, równolegle do płynącego z lewej strony Złotego Potoku.

  • Następnie nie ominie nikogo polana, z której rozciąga się widok na grzbiet główny Karkonoszy oraz na zabudowania Schroniska Pod Łabskim Szczytem.

  • Potem trzeba pokonać kilkunastominutowy fragment podejścia nieco zniszczoną, kamienną ścieżką.

  • Dalej pojawia się trochę bardziej męczący odcinek przez Schronisko Pod Łabskim Szczytem.

  • Kolejno tuż przy szlaku powinny pojawić się Kukułcze Skały.

  • Do schroniska pozostaje około 10 minut łagodniejszego podejścia, w pobliżu można wypatrywać Borówczanych Skał.

  • Przy samym schronisku pojawia się węzeł szlaków (czarny prowadzi do Jagniątkowa, a czerwony do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem).

  • Żółty szlak wznosi się stromo się przez halę ponad schroniskiem do skrzyżowania ze Ścieżką nad Reglami.

  • Następnie na naszym widoku roztacza się Łabski Szczyt.

  • W końcowym fragmencie szlak doprowadza do wypłaszczenia grzbietowego i łączy się z czerwonym szlakiem (Główny Szlak Sudecki), razem z którym dociera do budynku stacji przekaźnikowej TV.

Jeżeli szukacie noclegu w górach zapraszamy do zapoznania się z ofertami noclegowymi: TUTAJ.

Zdjęcia autorstwa Wiktor Baron www.baronphotography.eu


Ostatnia aktualizacja – luty 2020.
Za zmiany w powyższych danych redakcja portalu www.karkonosze.pl nie odpowiada.


Śnieżne Kotły - widok z punktu widokowego

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0