Sobieszów - Jakie ciekawe miejsca warto odwiedzić? Co można zwiedzać? Co robić? Jaka jest lokalizacja?

  • location_on Sobieszów

Sobieszów

Sobieszów od roku 1976 znajduje się w granicach administracyjnych Jeleniej Góry. Od XIV wieku aż do 1945 roku osada była częścią dóbr rodziny Schaffgotschów, po zakończeniu działań wojennych Sobieszów był siedzibą gminy wiejskiej, a w latach 1962-1976 samodzielnym miastem.

Sobieszów położony jest nad rzeką Wrzosówką, na południe od miejscowości przebiega górski grzbiet odchodzący od Grzybowca ku północnemu wschodowi. W tym paśmie są szczyty: Trzmielak (637 m n.p.m.), Sobiesz (633 m n.p.m.) i Ostrosz(462 m n.p.m.). Całe pasmo zbudowane jest z granitu karkonoskiego i porośnięty lasem regla dolnego.

Z zabytków architektury w Sobieszowie należy wyróżnić świątynie: kościół pw. Św. Marcina z dzwonnicą z XVIII wieku oraz dawny zbór ewangelicki, po II Wojnie Światowej przemianowany na kościół rzym.-kat. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1744-1745. Sobieszów to także zespół pałacowy rodziny Schaffgotschów z początków XVIII wieku z dawnymi zabudowaniami gospodarskimi. 

Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego Pałac Sobieszów.
Pałac Sobieszów pochodzi z początku XVIII w. Niegdyś w pałacu mieszkała rodzina Schaffgotschów, która przez kilka wieków zarządzała dobrami w regionie Karkonoszy wprowadzając pierwsze formy ochrony przyrody, a także wspierała rozwój kultury. W Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego czekają dwie interaktywne ekspozycje: „Klimatyczne Karkonosze” oraz „Pałac Sobieszów”. Prócz tego w obiekcie znajduje się sklep z pamiątkami, sale konferencyjne, oraz strefa na kiermasze i rekreację. Ekspozycje są dostępne w czterech językach: polskim, angielskim, czeskim i niemieckim.

Wystawa „Klimatyczne Karkonosze” to prawie 1600 m² powierzchni. Obejmuje sześć dużych sal tematycznych.
W ten bardzo efektowny i oryginalny sposób można poznać m.in. geologiczną historię powstania Karkonoszy, i zobaczyć skały i minerały, z których zbudowane jest to pasmo górskie. Sale zaaranżowane są w tajemniczym i lekko futurystycznym klimacie. Ogromnym atutem całej wystawy „Klimatyczne Karkonosze” jest to, że można wszystkiego dotykać i doświadczyć bezpośrednio, dzięki czemu wizyta w obiekcie nie jest angażująca i ma dużą wartość edukacyjną.

Wystawa „Pałac Sobieszów” zajmuje ok. 550 m² i obejmuje 8 sal tematycznych.
Wystawa rozlokowana na parterze budynku pałacowego zaprasza zwiedzających w podróż w czasie. Jej celem jest zaprezentowanie historii i genaologii śląskiego rodu Schaffgotschów. W gabinecie zarządcy zwiedzający mogą zapoznać się z kopiami oryginalnych dokumentów majątku. Schaffgotschowie w swoich majątkach prowadzili gospodarkę leśną, a także podejmowali próby ochrony karkonoskiej przyrody. W Sali gospodarki leśnej zwiedzający mogą doświadczyć, jak ciężko pracowali karkonoscy drwale w dawnych czasach. W kolejnym pomieszczeniu przez wizjery w specjalnie zbudowanym fotoplastykonie goście mają okazję przyjrzeć się przedstawicielom okolicznej przyrody - na starych grafikach i współczesnych filmach przyrodniczych. Ostatnia sala ekspozycyjna opowiada o Karkonoskim Parku Narodowym, który - zawiadując terenami dawnego majątku hrabiowskiego - stał się poniekąd spadkobiercą rodu Schaffgotschów.

Informacje praktyczne:

Obie ekspozycje czynne są od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00 (ostatnie wejście o 16.00)
Centrum mieści się na trasie Karpacz – Szklarska Poręba w granicach miasta Jelenia Góra. Można się do nas dostać:
- samochodem. Na terenie obiektu znajduje się duży bezpłatny parking, także dla autokarów.
- komunikację miejską (MZK Jelenia Góra) autobusami linii: 7,9,15. Przystanek autobusowy znajduje się tuż przy bramie wejściowej na teren obiektu.
- komunikacją kolejową. Dworzec PKP Jelenia Góra Sobieszów znajduje się tylko 800 m od obiektu.

Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Pałac Sobieszów, u. Cieplicka 196 A, 58-570 Jelenia Góra.
tel. 75 609 91 00, e-mail: [email protected], bilety: https://kpnmab.pl/bilety-cpe


Największą atrakcją jest jednakże Zamek Chojnik położony na wzgórzu Chojnik (627 m). Zamek ten wybudowany został przez księcia Bolka II w XIV wieku. Następnym włodarzem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał przebudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu wielkiej pożogi w roku 1675 Zamek Chojnik to główna siedziba Schaffgotschów. Po pożodze, zamek nie został odbudowany, dziś jest udostępniany turystom do oglądania.

W Sobieszowie, pod Zamkiem Chojnik, ma siedzibę dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego, a Zamek Chojnik i jego okolica jest eksklawą parku – wstęp jest płatny tak jak do parku. Spod dyrekcji parku wiedzie szlak turystyczny na Zamek Chojnik i dalej na karkonoskie szczyty.

Do Sobieszowa można dojechać autobusową komunikacją miejską (linie nr 7, 9, 15) oraz PKS-em lub prywatnymi busami. W miejscowości funkcjonuje również stacja kolejowa.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0