Wysoki Kamień - Jak tam dotrzeć? Jaki szlak wybrać? Jaki jest czas podróży? Schronisko.

Odwiedzając Szklarską Porębę warto wybrać się na wycieczkę na szczyt leżący w Górach Izerskich - Wysoki Kamień (Hochstein). Leży on na wysokości 1058 m n.p.m. w Sudetach Zachodnich, tuż nad Szklarską Porębą. Ze szczytu rozciąga się wybitnie bogaty widok na: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.

W roku 1837 na Wysokim Kamieniu rodzina Schaffgotschów wybudowała pierwsze schronisko, któremu wkrótce dobudowano drewnianą wieżę widokową. Niestety, w roku 1882 budynek spłonął. Podjęto decyzję by odbudować schronisko - służyło ono turystom przez kolejne kilkadziesiąt lat, ale po drugiej wojnie światowej obiekt popadł w ruinę i w 1963 roku został rozebrany.

W 1996 roku teren po byłym schronisku zakupiła rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby, która postanowiła je odbudować i postawić kamienną wieżę. Obecnie schronisko jest praktycznie ukończone, lecz nie oferuje jeszcze noclegów. Wieża widokowa jest również w trakcie budowy. Schronisko oferuje ciepłe napoje, posiłki oraz pamiątki.

Szlaki turystyczne:

  • żółty z Zakrętu Śmierci przez Czarną Górę - czas przejścia: 0:50 h (↓ 0:45)
  • czerwony - Główny Szlak Sudecki ze Szklarskiej Poręby - czas przejścia: 1:20 h (↓ 0:55 h)
  • czerwony - Główny Szlak Sudecki od Rozdroża pod Zwaliskiem - czas przejścia: 0:35 h w obie strony

 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0