Imprezy cykliczne

01 STY 1970 wstecz

Szklarska Poręba od lat jest miejscowością obfitującą w wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe. Wiele z nich jest regularnie organizowanych co roku. Część z nich z założenia jest imprezami cyklicznymi, niektóre zaś stały się cykliczne na skutek wielkiego aplauzu i popularności wśród uczestników. Poniżej przedstawiamy imprezy, które niemal co roku są organizowane w Szklarskiej Porębie lub jej najbliższych okolicach.

STYCZEŃ-KWIECIEŃ
Zawody narciarstwa zjazdowego i snowboardu

LUTY
Psie zaprzęgi
Wyścigi psich zaprzęgów wielu osobom kojarzą się z Alaską albo Kanadą. Tymczasem w Polsce, w lutym, na Jakuszyckiej Polanie odbywają się wyścigi psich zaprzęgów - można zobaczyć zmagania maszerów i ich czworonożnych przyjaciół. W zawodach biorą udział zawodnicy z wielu krajów. Pierwsze zawody w sportach zaprzęgowych w randze Mistrzostw Europy WSA odbyły się tu w 2003 roku.

LUTY
Śniegolepy - Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu

LUTY-MARZEC
Zimowe Imprezy Retro

Slalom i Skoki RETRO, Bal Retro na Lodzie, Bieg Narciarski Retro - cykl imprez, które łączy jedno - sprzęt i przebranie w stylu Retro - zero nowoczesności! 

MARZEC
Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego
Bieg Piastów to najstarsza (odbywa się cyklicznie od 1976 roku) i największa w Polsce impreza narciarstwa biegowego. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Bieg Piastów. Najważniejszym biegiem w ramach Biegu Piastów jest ten na 50 kilometrów techniką klasyczną. W ramach Biegu Piastów odbywa się wiele imprez towarzyszących np bieg żołnierski, policyjny, strażacki, leśników, lekarzy i lekarzy stomatologów czy księgowych.

KWIECIEŃ
Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim - AMP Kamienna
Co roku po wiosennych roztopach rozgrywane są tu Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim AMP Kamienna. Jak to się zaczęło? Jesienią 1983 roku, na plenum Federacji Akademickich Klubów Kajakowych pojawił się pomysł, aby wszystkie kluby akademickie zrzeszone w Federacji spotkały się na wiosnę 1984 roku, na zawodach w spłynięciu około kilometrowego odcinka Kamiennej. Do dziś zawody odbywają się na tym odcinku rzeki Kamienna - od ujścia Szklarki do przystanku PKS przy Hotelu Las. Chociaż w mistrzostwach może wystartować każdy, kto posiada odpowiednie umiejętności i sprzęt, to wysoki poziom trudności tego odcinka sprawia, że zdobycie tytułu Mistrza w Kajakarstwie Górskim przez zawodnika bez odpowiedniego doświadczenia jest praktycznie niemożliwe.

KWIECIEŃ
Wycieczka Szlakiem Wlastimila Hofmana
Bezpłatna wycieczka śladami Wlastimila Hofmana (malarz czeskiego pochodzenia, uczeń Jacka Malczewskiego - po wojnie żył i tworzył w Szklarskiej Porębie). Wycieczkę poprowadzi Przewodnik Sudecki, a jej trasa prowadzi przez wszystkie miejsca związane z życiem i twórczością malarza.

MAJ
Majowy Zawrót Głowy - Majówka w Szklarskiej Porębie

  • Artystyczna Majówka
  • Skołowana Majówka
  • Walońska Majówka
  • Śnieżna Majówka
  • Ekologiczna Majówka
  • Ekstremalna Majówka

MAJ-WRZESIEŃ
Plenery artystyczne

LIPIEC-SIERPIEŃ
Letni Festiwal Sztuki -  ArtSkwer - plenerowe warsztaty artystyczne
ArtSkwer to przedsięwzięcie realizowane od kilku lat - coroczne wakacyjne spotkania ze sztuką. To bezpłatna, familijna oferta kulturalna skierowana zarówno dla mieszkańców Szklarskiej Poręby, jak i turystów przebywających tutaj latem. Letni Festiwal Sztuk pod Szrenicą to okazja aby na świeżym powietrzu wziąć udział w różnych warsztatach: plastycznych, muzycznych, fotograficznych, filmowych, teatralnych a nawet w cyrkowych.

LIPIEC-SIERPIEŃ
Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej
Pierwsza Giełda odbyła się w 1968 roku, w bazie Zrzeszenia Studentów Polskich, która już wówczas nosiła nazwę Baza Pod Ponurą Małpą. Giełda powstała początkowo jako impreza towarzyska, połączona z wymianą piosenek ale z nadzieją, że być może powstaną nowe, ciekawe turystyczne piosenki.

LIPIEC
Maraton Karkonoski
Trasa Maratonu Karkonoskigo wiedzie głównym grzbietem Karkonoszy, w ramach imprezy odbywa się również krótszy bieg - Półmaraton Karkonoski.

LIPIEC
Wielka Pętla Izerska
Półmaraton Wielka Pętla Izerska (21 km) i Mała Pętla Izerska (10 km) to górska impreza biegowa ulicami Szklarskiej Poręby i malowniczymi szlakami Gór Izerskich. 

LIPIEC
Festiwal rowerowy - BIKE WEEK
Impreza rowerowa w Szklarskiej Porębie - w jej ramach zawody w różnych stylach: Bike Adventure, Bike Maraton, Szosowy Klasyk, Enduro MTB Series oraz wystawy (Bike EXPO), pokaz trialu i wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci.

SIERPIEŃ
Letni Bieg Piastów
Letni Bieg Piastów to "letnia" wersja Biegu Piastów. Nie ma śniegu, nie ma nart - jest zwykły bieg! Letni Bieg Piastów należy do łatwych biegów górskich - trzy dystanse do wyboru: 11.5 km, 22 km i 50 km plus rekreacyjny marsz nordic walking na 11 km.

WRZESIEŃ
Rowerowy Bieg Piastów
Rowerowy Bieg Piastów rozgrywany jest na trasach Jakuszyckiej Polany na trzech dystansach: GIGA (55 km – 65 km), MEGA (35 km – 45 km) i MINI (18 km – 25 km) - obowiązują limity ilościowe zawodników - warto pospieszyć się ze zgłoszeniem.

WRZESIEŃ
Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej
Coroczny rajd turystyczny organizowany przez Karkonoską Grupę GOPR w celu uczczenia ratowników Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza, którzy zginęli podczas służby w lawinie w Kotle Małego Stawu 8 lutego 2005 roku. Początkowo Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej było imprezą zamkniętą - tylko dla osób związanych z GOPR, dopiero od 2006 roku Przejście stało się imprezą ogólnodostępną.

PAŹDZIERNIK
Ultrakotlina - Bieg Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej
Ultrakotlina to najdłuższy ultramaraton w Sudetach Zachodnich. Trasa najdłuższego dystansu niezmiennie prowadzi przez Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie. Imprezie towarzyszą biegi na krótszych dystansach.

Za zmiany w harmonogramie - Szklarska Poręba Imprezy Cykliczne - redakcja  www.szklarskaporeba.net.pl nie odpowiada